ششمین جلسه از سلسله جلسات نقد کتاب با موضوع نقد کتاب "پژوهش های فقهی حجاب" برگزار می شود

Speaker 1

ششمین جلسه از سلسله جلسات نقد کتاب با موضوع نقد کتاب "پژوهش های فقهی حجاب" برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده زن و خانواده، ششمین جلسه نقد کتاب از سلسله جلسات نقد کتاب با موضوع  "پژوهش های فقهی حجاب" به صورت مجازی(برخط)برگزار می شود.
 
این نشست در روز یکشنبه دهم اسفنده ماه ساعت 16 الی 18 در سالن نشست های پژوهشکده زن و خانواده برگزار خواهد شد.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی فاضل "استاد درس خارج و سطوح عالی حوزه علمیه قم" به عنوان ناقد کتاب با حجج اسلام والمسلمین دهقان و امیرمهاجرمیلانی اعضای هیئت علمی پژهشکده زن و خانواده" به عنوان کارشناسان درباره مباحث این کتاب به گفتگو خواهند پرداخت.
 
سدۀ اخیر شاهد مطالعاتی در حجاب است که با خوانشی نو از آیات و روایات، تصویر متفاوتی از حجاب اسلامی ارائه می‌‌نماید. این خوانش‌های نو با اختلافات درون‌فقهی متفاوت است. حجاب برای فقیهی که نظری خلاف مشهور می‌دهد، مسئله‌ای دینی است. هدف او فهم صحیح مراد شارع است تا مقدمه‌ای برای امتثال صحیح شریعت باشد. در مقابل، مسئلۀ حجاب برای این نواندیشان خاستگاه اجتماعی دارد؛ چون حجاب امری دینی تصور می‌شود بدحجابی در جامعۀ اسلامی معضل می‌گردد؛ زنان بد‌حجاب از دین‌داری خود ناخرسندند و شکایت از این نمادِ هویت دینی به هجران از دین‌داری می‌انجامد؛ در این دیدگاه اگر تفسیر‌های نو از حجاب بتواند بار دینی آن را بکاهد، بدحجابی معضل نخواهد بود و مانند سایر امور اجتماعی به دگرگونی طبیعی خود ادامه می‌دهد. مجموعۀ حجاب‌پژوهی در نقد تفسیر‌هایی ازاین‌دست نگاشته شده‌ است.
کتاب مجموعه حجاب پژوهی پژوهش های فقهی حجاب در سال 1398 توسط انتشارات مرکز تحقیقات زن و خانواده در 304 صفحه منتشر شده است.

استاد/سخنران

حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی فاضل "استاد درس خارج و سطوح عالی حوزه علمیه قم"

زمان

یکشنبه دهم اسفند 1399
16 الی 18

مکان

قم، بلوارالغدیر، کوچه 10، پلاک 5، پژوهشکده زن و خانواده، طبقه دوم، سالن نشست ها

مخاطبان

پژوهشگران، طلاب و دانشجویان حوزه زن و خانواده

ثبت نام

ثبت نام